بورس
صنایع ارزآور کشور از افزایش نرخ بهره از ضرر می کنند؟

صنایع ارزآور کشور از افزایش نرخ بهره از ضرر می کنند؟

کاهش درآمد دلاری صنایع به افزایش نرخ بهره

محمد رضانژاد مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در گفتگو با بورس نیوز، بیان کرد: افزایش نرخ بهره از بازار سرمایه و اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع با افزایش قیمت دلار در جهان، قیمت کامودیتی‌ها ریزش پیدا کرده و در این راستا به احتمال قوی درآمد دلاری شرکت‌های بورسی کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین در این بین به ذکر است که عمده درآمدهای ملی کشور تابع قیمت‌های جهانی است.


بیشتر بخوانید: رشد صنایع ایران وابسته به وضعیت تحریم


وی در ادامه افزود: از سوی دیگر، به نظر می‌رسد نرخ دلار در روند صعودی قرار گرفتن تا بودجه کشور در وضعیت اقتصادی قرار گیرد. به همین دلیل می‌توان درآمد دلاری شرکت‌های معدنی کاهش یافته را گفت. اما درآمد ریالی آن‌ها تا حد زیادی ثابت می‌ماند، چرا که قیمت‌های جهانی مصادف با افزایش دلار افزایش می‌یابد. همچنین این اتفاق در شرکت‌های کامودیتی نیز تأثیری خواهد داشت. اما نه به شدت ریزش قیمت‌های جهانی، چرا که بخشی از درآمدهای دلاری شرکت‌ها را افزایش نرخ دلار جبران خواهد کرد.

کاهش درآمد دلاری صنایع به افزایش نرخ بهره

مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در پایان گزارشان گفت: به نظر می‌رسد بازارهای جهانی به سرعت وارد می‌شود و می‌توان گفت این روند تا چند سال طول می‌کشد. در واقع در حال حاضر که قیمت‌های جهانی رو به نزول بوده است، برای اقتصاد اقتصاد کشور حفظ می‌شود، نرخ دلار به رشد می‌رسد و در نتیجه از نظر ریالی افت زیادی را به همراه نخواهند داشت. احتمالاً نرخ بهره اقتصادی آمریکا رشد کرده و در این راستا رکود ۲ تا ۳ سال در جهان به طول می‌انجامد.

READ  مجمع ولوون 260 ریال توزیع کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.