بورس
دورخیز جریان سیاسی خاص، برای بلعیدن برند تولید ملی

دورخیز جریان سیاسی خاص، برای بلعیدن برند تولید ملی

دورخیز جریان سیاسی خاص، برای بلعیدن برند تولید ملی

بورس نیوز:

مجتمع تولیدی چینی مقصود با مشارکت سرمایه گذاری بانک ملی ایران و تولید مشاغل دولتی (اسکاد) با ظرفیت اسمی سالانه ۳۰۰۰ تن در سال ۱۳۷۱ افتتاح شد و در حال حاضر با اجرای طرح های توسعه و افزایش بهره وری دارای ظرفیت ۶۰۰۰ تن در سال می باشد. و موفق به کسب افتخاراتی از جمله اولین دریافت کننده پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صنعت چینی مظروف برای اولین بار در ایران است.

شرکت چینی مقصود برای رسیدن به این جایگاه فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، به طوری که ﭘﺲ از ﻓﻮت ﻣﺮﺣﻮم ﻏﻼﻣﺮﺿـﺎ اﯾﻤﺎﻧﯽ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬار و ﻣﻮﺳـﺲ ﮔﺮوه ﮐﺎرﺧﺎﻧﺠﺎت ﭼﯿﻨﯽ ﻣﻘﺼـﻮد (ﺷـﺎﻣﻞ ۲۰ﺷـﺮﮐﺖ اﻋﻢ از ﺷـﺮﮐﺘﻬﺎی ﭼﯿﻨﯽ ﻣﻘﺼـﻮد، ﺳـﺎرﮔﻞ ﺷـﺮق، ﺳـﭙﯿﺪه ﺟﺎم ﺗﻮس و از 300 نفر به طور مستقیم و 1000 نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفر به صورت مستقیم و 1000 نفر دیگر می گویند. مقابله با این مشکلات انتخاب شد و حالا گروه کارخانجات مقصود با توسعه طرح های خود بویژه در دو سال گذشته در زمینه تولید ظروف چینی، ظروف اوپال، سرویس های غذاخوری استخوانی چینی (بن چاینا)، سرویس غذاخوری و چنگال استیل، قالب و مجموعه سازی، فرش و تابلوفرش دستباف نفیس، محصولات چرمی. کیک و شیرینی، پوشاک، طراحی و تولید عکس برگردان‌های مورد استفاده در ساخت ظروف، فوم بسته‌بندی و فعالیت‌های ساختمانی می‌کند و این روزها محصولات اصلی این گروه به ۱۳ کشور آسیایی، اروپا و آمریکای جنوبی از کشورهای آلمان، رومانی، مجارستان، روسیه هستند. ، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و کشور صادر می‌شود و ارزش سالانه قابل مقاصد، بیش از ۳ میلیون و ۹۳۵ هزار دلار در سال است.
البته اینها بخشی از اتفاقات خوب برای چینی مقصود طی دو سال گذشته است و به عنوان مثال شرکتی که 67 میلیارد تومان داشته است، در دو سال گذشته به بیش از 200 میلیارد تومان به برق، مالیات، تامین اجتماعی و بانک رای پرداخته است. ؛ و هم اکنون صد درصد بازار ظروف اپال و ۲۵ درصد بازار ظروف چینی کشور را هم در اختیار گرفته است. در حالی که در تولید یک واحد چنگال هم 40 درصد از سهم بازار و چنگال کشور توسط این کارخانه تامین می‌شود.
اما گویا آده‌ای این موفقیت‌ها را برنمی‌تاباند و در شرایط خاص حال حاضر کشور به همت تعطیلی این مجموعه موفق، و در پی آن ایجاد اعتراضات کارگری در شمال شرق کشور بسته‌اند.
در حال حاضر ۶۵درصد از سهام این کارخانه بزرگ در بخش خصوصی است و ۳۵درصد هم مربوط به گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی ایران با نماد سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با مشخصه «وبانک» است.
مدیران پیشرفته توسعه ملی، در تلاش هستند تا هیئت مدیره نظر خود را که غیرمتخصص و سیاسی بدون انجام تشریفات اداری و با ترفندهای مختلف، با هر هزینه و اقدامی بر روی کار و مجموعه کارگران چینی مقصود هم از این موضوع نگران کننده و پریشان شده است، هستند. ؛ تا جایی که با جمع آوری طومار و ارائه آن به بانک ملی به عنوان مجموعه بالا سری شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، وزارت اقتصاد، مجلس شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری در پی این هستند تا شاید صدای آن ها شنیده شود.
هر حال به نظر می‌رسد جولان سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در سکوت خبری و تلاش برای هیئت مدیره مدنظر خود با گرایش سیاسی خاص و دو تابعیتی، آن هم در شرایط فعلی کشور، شرایط نامناسبی را برای استان خراسان رضوی، جامعه کارگری و گروه چینی. مقصود به بار آورد؛ شاید هم با ورود نهادهای نظارتی به تحرکات توسعه ملی در چینی مقصود، به موقع از چنین بحرانی جلوگیری شود.

READ  بورس انرژی میزبان محصولات هیدروکربنی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.